فونیکسریمکسبهتام

در دو ماه ابتدایی امسال

فروش خودرو از تولید جا ماند

عصر خودرو- فروش خودروسازان بزرگ کشور در دو ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت کرده و همچنین از تولید کمتر بوده است، موضوعی که به نظر می رسد یا با بازگشت خودروهای ناقص ارتباط دارد یا به دپوی عمدی محصولات مربوط می‌شود.

فروش خودرو از تولید جا ماند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، طبق آماری که خودروسازان -ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو - به سامانه کدال ارائه کرده‌اند، کل فروش آنها در دو ماه ابتدایی سال جاری 119هزار و 890دستگاه بوده است.

  در مقایسه با دو ماه ابتدایی پارسال با رقم 130هزار و 630دستگاهی، فروش خودروسازان 10هزار و 740دستگاه، معادل بیش از هشت‌درصد، افت کرده است.

  نکته دیگر اینجاست که خودروسازان کمتر از آنچه در دو ماه امسال تولید کرده‌اند، فروش داشته‌اند. کل تولید سه خودروساز بزرگ کشور در فروردین و اردیبهشت امسال 139هزار و 174دستگاه بوده است. این در حالی است که آنها کمتر از 120هزار دستگاه از محصولات تولیدی را فروخته‌اند. بنابراین 19هزار و 284دستگاه از خودروهای تولیدی در دو ماه ابتدایی امسال، به فروش نرفته است. به عبارت بهتر، خودروسازان حدود 86درصد محصولات تولیدی خود در بازه زمانی تحت بررسی را فروخته و 14درصد دیگر را عمدا یا سهوا دپو کرده‌اند.

  در واقع عدم فروش این تعداد خودرو در دو ماه نخست امسال می‌تواند یا با بازگشت خودروهای ناقص در ارتباط باشد یا اینکه به دپوی عمدی محصولات تولیدی مربوط شود. البته احتمال اینکه پای هر دو موضوع در کسری فروش دوماهه خودروسازان در میان باشد نیز منتفی نیست.اگر خودروسازان عمدی در عدم فروش بخشی از محصولاتشان نداشته اند، این احتمال قابل طرح است به دلایل مختلف با چالش کسری قطعه مواجه شده و بخشی از محصولات خود را به صورت ناقص تولید کرده‌اند. در این صورت، خودروهای دارای کسری قطعه به دلیل اینکه امکان تجاری‌سازی (تا زمان تکمیل‌کاری) را ندارند، در انبار خودروسازان می‌مانند تا پس از تامین و نصب قطعات موردنیاز روانه بازار شوند.

  اگر هم پای دپوی عمدی خودروها در میان باشد، موضوع با فریز قیمت خودرو در ارتباط است، به نحوی که ممکن است خودروسازان تصمیم گرفته باشند عرضه بخشی از محصولات خود را تا زمان اصلاح قیمت به تاخیر بیندازند.

  به هر حال طبق آنچه آمار می‌گوید، خودروسازان علاوه بر کاهش فروش دو ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کمتر از آنچه ساخته‌اند نیز فروخته‌اند.

  نگاهی تفکیکی به آمار ارائه‌شده در سامانه کدال نشان می‌دهد در بین سه خودروساز اصلی، بیشترین اختلاف تولید و فروش به سایپا مربوط می‌شود. این شرکت در دو ماه ابتدایی امسال 52هزار و 997دستگاه محصول را به تولید رسانده، اما 44هزار و 979 دستگاه از آنها را فروخته است. بنابراین بیش از هشت‌هزار دستگاه از محصولات تولیدی سایپا در دو ماه ابتدایی امسال (به‌عمد یا به‌سهو) انبار شده است.

  سایپایی‌ها همچنین نسبت به دو ماه نخست پارسال فروش کمتری داشته‌‌اند. فروش این شرکت در فروردین و اردیبهشت سال جاری حدود 45هزار دستگاه بوده، حال آنکه در دو ماه ابتدایی سال گذشته حدود 49هزار و 500 دستگاه بود. بنابراین سایپا نزدیک به چهارهزار و 500 دستگاه کمتر از دو ماه نخست پارسال خودرو فروخته است.

  دیگر خودروساز بزرگ کشور، یعنی ایران‌خودرو، در دو ماه ابتدایی امسال بالغ بر 72هزار دستگاه تولید داشته، اما فروش این شرکت نزدیک به 67هزار دستگاه بوده است. بنابراین ایران‌خودرو نیز کمتر از تولید، فروش داشته است.

  این شرکت همچنین در دو ماه نخست پارسال 63هزار و 800دستگاه فروش داشته، بنابراین در مدت مشابه امسال فروش بالاتری را ثبت کرده است. طبق آمار، ایران‌خودرو در فروردین و اردیبهشت سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال سه‌هزار و 200دستگاه خودروی بیشتری فروخته است.

  اما سومین خودروساز بزرگ کشور مانند دیگر خودروسازان، در دو ماه ابتدایی امسال کمتر از آنچه تولید کرده، فروش داشته است. کل تولید پارس‌خودرو در دو ماه ابتدایی امسال، 14هزار و 108 دستگاه بوده، اما آمار محصولات فروش‌رفته این شرکت در بازه زمانی تحت بررسی کمتر از هشت‌هزار دستگاه بوده است.

  با این حساب، پارس‌خودرو بیش از شش‌هزار دستگاه از محصولات تولیدی خود در دو ماه ابتدایی امسال را انبار کرده است. این شرکت در مقایسه با دو ماه ابتدایی پارسال نیز خودروی کمتری فروخته است. آمار می‌گوید، فروش پارس‌خودرو در فروردین و اردیبهشت پارسال به 17هزار و 413دستگاه رسید که بیش از دو برابر فروش دو ماه نخست امسال بوده است.

  برچسب ها
  کرمان موتوراکستریم
  مطالب مرتبط