کارمانیا

وزارت حمل و نقل و هوانوردی افغانستان خبر داد

توقف عبور خودروهای تجاری پاکستان

عصر خودرو- افغانستان پس از تشدید تنش‌ها با پاکستان، برای مسیرهای جایگزین در تجارت خود تلاش می‌کند تا با ایران و هند روابط خود را گسترش دهد همچنین به تازگی برای قرارداد ترانزیتی با کشورهای آسیای مرکزی نیز رایزنی کرده است.

توقف عبور خودروهای تجاری پاکستان
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم ، «حکمت الله قوانچ» سخنگوی وزارت حمل و نقل و هوانوردی افغانستان گفت که این کشور بزودی قراردادی را با کشورهای آسیای مرکزی به امضا خواهد رساند و راه‌ها و مسیرهای جدید تجاری را خواهد گشود.

  وی اظهارداشت: افغانستان گام‌های جدی را برای رفع مشکلات ترانزیتی در سطح منطقه برداشته است.

  قوانچ افزود: در حال حاضر تفاهم احتمالی با تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، ایران و حتی پاکستان درحال بررسی قرار دارد.

  سخنگوی وزارت حمل و نقل افغانستان گفت: این توافقنامه بزودی آماده خواهد شد و اجرای آن به افغانستان برای دسترسی به جاده‌ها و مسیرهای جدید کمک خواهد کرد.

  وی ادامه داد: دولت کابل عبور وسایل نقلیه تجاری پاکستان در خاک افغانستان را متوقف کرده است. در گذشته وسایل نقلیه پاکستان به بندر «حیرتان» می‌رفتند، اما افغان‌ها اجازه استفاده از بندر کراچی و دیگر مناطق افغانستان را نداشتند.

  قوانچ بیان کرد که خودروهای پاکستانی کالاهای خود را اکنون به گذرگاه‌های «تورخم» و «اسپین بولدک» می‌رسانند و از آنجا خودروهایی در افغانستان کالاها را به مناطق مختلف در این کشور حمل می‌کنند.

  سخنگوی وزارت حمل و نقل افغانستان خبر داد: گیت‌های الکترونیکی نیز در این گذرگاه‌ها و در بخش گمرک ایجاد خواهد شد تا از فساد جلوگیری شود.

  وی افزود: افغانستان با مشکلات ترانزیتی بزرگی مواجه است اما بزودی حل خواهد شد.

  دولت افغانستان نیز اخیرا از تعلیق نشست‌های مشترک تجاری کابل-اسلام‌آباد توسط این کشور خبر داده بود.

  این در حالی است که سال گذشته نیز صادرات پاکستان به افغانستان 27 درصد کاهش داشته و پس از افزایش تنش‌ها با اسلام‌آباد، کابل حجم تجارت افغانستان با ایران و هند را افزایش داده است.

  بندر استراتژیک چابهار دسترسی افغانستان به آب‌های آزاد را فراهم می‌کند و به گفته وزیر حمل و نقل هند، این بندر تا یک سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو