کارمانیا

تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر امضا شد

ترکیه خسارات رانندگان ایرانی را پرداخت می‌کند

عصر خودرو- وزیر راه و شهرسازی که به همراه معاون اول رئیس‌جمهوری به منظور دیدار و رایزنی با مقامات بلندپایه ترکیه و شرکت در نهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی ۸ به ترکیه سفر کرده با احمد ارسلان وزیر حمل و نقل و ارتباطات آن کشور دیدار و گفتگو کرد.

ترکیه خسارات رانندگان ایرانی را پرداخت می‌کند
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از ایلنا، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان که در سفر به ترکیه در دیدار با همتای ترکیه‌ای خود؛ احمد ارسلان وزیر حمل و نقل و امور ارتباطات در مورد برخی از همکاری‌های آتی دو کشور به بحث و گفتگو پرداخت.

  عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی درباره برخی از جزئیات دیدار خود با همتای ترکیه‌ای، گفت: با احمد ارسلان وزیر حمل و نقل و امور ارتباطات ترکیه راجع به چندین مساله مهم بحث و گفتگو شد. اولین موضوع مورد گفتگو مربوط به عبور ترانزیت ترکیه به سمت قطر بود که بخشی از این ترانزیت از ایران می‌گذرد.

  آخوندی ادامه داد: پیش تر، قرار بود تا یادداشت تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین ایران، ترکیه و قطر به امضا برسد که وزیر ترکیه اعلام کرده بود که از این موضوع مطلع نشده تا در قطر حضور یابد و به همین دلیل نیز مقرر شد تا طی هماهنگی‌های آتی این تفاهم نامه هرچه سریع تر به امضا برسد.

  وزیر راه و شهرسازی کشورمان افزود: موضوع ترانزیت ترکیه به عراق موضوع دیگری بود که روی آن بحث شد. تا پیش از این بخشی از ترانزیت ترکیه از کردستان عراق انجام می‌شد و همتای ترکیه‌ای در این دیدار، اظهار علاقمندی کرد تا بخش‌هایی از ترانزیت خود را که تا پیش از این از کردستان عراق انجام می داد از طریق ایران انجام دهد.

  آخوندی همچنین بحث در مورد مشکلات رانندگان ایرانی را موضوع سوم دیدار با همتای ترکیه‌ای خود عنوان کرد و گفت: قرار شد تا برخی از رانندگان ایرانی که در ترکیه بر اثر عملیات تروریستی و شبه‌تروریستی صدمه دیده اند و دادگاه ترکیه به نفع آن ها حکم صادر کرده است هرچه سریع تر دولت ترکیه خسارات آنها را پرداخت کند.

  وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین در دیدار با وزیر حمل و نقل و امور ارتباطات ترکیه موضوع معطل بودن رانندگان ایرانی برای انجام برخی از آزمایشات در گمرک نیز مورد بحث قرار گفت. هم اکنون در برخی از مبادی ورودی آن کشور، آزمایشگاه قرنطینه و غیرقرنطینه در گمرک نیست لذا رانندگان ایرانی که بار به ترکیه می برند برای انجام آزمایشات ناچارند تا چندین روز در گمرک آن کشور معطل شوند مقرر شد تا به دستور دولت ترکیه، هرچه سریع تر آزمایشگاه ها در گمرک مستقر شوند تا رانندگان ایرانی با مشکلات کمتری روبه رو شوند.

  تشکیل کمیته حمل و نقل ایران و ترکیه

  آخوندی همچنین از دستور سریع برای تشکیل کمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای بین ایران و ترکیه خبر داد و گفت: قرار شد ایران هرچه سریعتر کمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای را بین ایران و ترکیه تشکیل دهیم تا تمام مسائل  فی مابین را رسیدگی کند و در اولین فرصت در سطح وزرای دو کشور ایران و ترکیه نشست داشته باشیم.

  وزیر راه و شهرسازی فعال‌شدن قطار مسافری ایران به ترکیه را از دیگر موضوعات مورد بحث با همتای ترکیه‌ای خود برشمرد و افزود: در بحث حمل و نقل نکته دیگری که ما تعقیب می‌کردیم یکی بحث فعال شدن قطار مسافری ایران به ترکیه بود که قرار شد هرچه سریعتر ترک ها آن را فعال کنند. زیرا اعلام کرده بودند به دلیل مشکل امنیتی امکان تردد نیست.

  آخوندی ادامه داد: از آنجاییکه از جهت فیزیکی خط ریل ایران متصل است، قرار شد خط ریل ایران از طریق مرز رازی- کاپی‌کوی هرچه سریعتر از سوی کشور ترکیه بررسی و نتیجه به ایران اطلاع داده شود تا هرچه سریعتر این خط را فعال کنیم.

  وی همچنین گفت: اتصال خط آهن ایران از طریق مرز بازرگان به شهر کارس ترکیه از دیگر موضوعات مورد بحث بود که ترکیه علاقمند بود که این‌کار با نقشه‌بان هم به نحوی به صورت یک جانبه باشد قرار شد نقشه موردنظر خود را به ما بدهند تا ما در این مورد بررسی کنیم و اظهار نظر رسمی به آنها ارایه دهیم.

  گفتنی است، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان به همراه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به منظور دیدار و رایزنی با مقامات بلندپایه ترکیه و شرکت در نهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی 8 وارد آن کشور شده است.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو