برنج

چهارمین غول خودروسازی جهان به صحنه آمد

عصر خودرو- سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان بر سر سهم طرفین، کمپانی پژو برای ادغام با شرکت « فیات کرایسلر » رای مثبت داد تا چهارمین غول صنعت خودرو جهان پا به عرصه رقابت بگذارد.

چهارمین غول خودروسازی جهان به صحنه آمد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو»، شورای اداری گروه خودروسازی پژو سیتروئن (پی‌اس‌اِی – PSA) سرانجام بعد از چند ماه مذاکره، برای ادغام با فیات کرایسلر با سهم هر کدام 50 درصد موافقت کرد.

  به گزارش دویچه‌وله، این توافق پیش از این در هفتم نوامبر/16 آبان بین طرفین انجام شده بود اما تعیین سهم هر کدام در این ادغام به نظر شورای گروه خودروسازی پژو مربوط بود تا اینکه دیروز(سه‌شنبه 26 آذر) نمایندگان مجموعه پژو موافقت خود را با این معامله 50 میلیارد دلاری اعلام کردند.

  گروه خودروسازی پژو (پی‌اس‌ای) و فیات کرایسلر پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کردند: مذاکرات ما راهی برای ایجاد یک گروه جدید در مقیاس جهانی به وجود آورده است که 50 درصد از مالکیت آن با سهام داران گروه پی‌اس‌ای و 50 درصد دیگر مالکیت هم با سهام‌داران گروه فیات کرایسلر خواهد بود.

  گروه خودروسازی پی‌اس‌اِی - PSA  برندهایی همچون پژو، اُپل و سیتروئن تولید می‌کند.

  پس از آغاز به کار شرکت جدید، 400 هزار نفر در آن کار خواهند کرد که سالیانه 8 میلیون و 700 هزار خوردرو به ارزشی معادل 170 میلیارد یورو و با سود 11 میلیارد یورویی روانه بازار می‌کنند.
  این شرکت جدید خودروسازی پس از فولکس واگن، تویوتا و رنو- نیسان، چهارمین غول خودروسازی جهان خواهد شد.

  فیات کرایسلر، شرکت هلدینگ خودروسازی ایتالیایی و چند ملیتی است که پس از خریداری صد درصد از سهام گروه کرایسلر توسط شرکت فیات در 27 ژانویه 2014 در آمستردام هلند تاسیس شد. بخشی از سهام این شرکت در بازارهای بورس نیویورک و ایتالیا مبادله می‌شود.

  شرکت خودروسازی پژو-سیتروئن نیز از نخستین کمپانی‌های خودروسازی دنیاست که به‌عنوان بزرگترین شرکت خودروسازی فرانسه و دومین خودروساز بزرگ اروپا به‌شمار می‌آید.


  ادغامی که به سرانجام نرسید
  پیش از این ادغام، چند ماه پیش نیز اعلام شده بود که خودروسازی رنو در حال مذاکره با گروه خودروسازی فیات کرایسلر برای ادغام است.
  خردادماه امسال روزنامه فایننشال تایمز نوشت: این دو رقیب قدرتمند به دنبال مذاکرات پیشرفته برای ادغام بودند تا راه گروه خودروسازی نیسان و میتسوبیشی برای ادغام را پیش ببرند.
  این رسانه همان زمان تاکید کرده بود که مطمئن نیست این ادغام به سرانجام برسد، بویژه آنکه گزینه‌های مختلفی برای این کار در دست مطالعه دو طرف قرار دارد.


  اوضاع نامناسب برای پژو
  اوضاع شرکت شرکت پژو-سیتروئن نیز در سالیان اخیر بویژه بعد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و خروج این شرکت، به نحوی پیش رفت که سبب افزایش مشکلات آن از جمله کاهش سود شد.
  این شرکت پیش از این در سال 2016(مهرماه 1395) در نتیجه بحران سریالی در شرکت‌های خودروسازی فرانسه، اعلام کرد که در سال 2017 بیش از دو هزار نفر از کارکنان خود را اخراج می‌کند.
  در سالیان گذشته بازار خودروی اروپا در نتیجه اثر بحران مالی جهانی افت چشمگیری را تجربه کرد و پس از آن، بحران بدهی منطقه یورو نیزاین بازار را بیش از پیش تحت تأثیر قرارداد.
  2023

  مترجم: بابک وفایی

  برچسب ها
  کرمان موتور