برنج

سنگ‌های بزرگ در مسیر نوسازی تاکسی‌های فرسوده قم

مشکل خودروهای ون

عصر خودرو- افزایش قیمت خودرو باعث کندی روند نوسازی‌ تاکسی‌های فرسوده در قم شده و رانندگان توان پرداخت اقساط تسهیلات اختصاص یافته را ندارند.

سنگ‌های بزرگ در مسیر نوسازی تاکسی‌های فرسوده قم
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از مهر ،قم از جمله کلان شهرهایی است که با معضل ناوگان حمل و نقل عمومی و تاکسی‌های فرسوده روبرو است؛ شهری که به دومین شهر مذهبی کشور شهرت دارد و باید در طول سال میزبان زائران و گردشگرانی از سراسر کشور و کشورهای خارجی باشد.

  وجود خودروها و تاکسی‌های فرسوده در سطح قم نه تنها به منظر شهری از بعد گردشگری آسیب می‌رساند بلکه وجود این ناوگان و خودروهای فرسوده نقش مهمی در آلودگی هوای قم دارند؛ هرچند از سال 89 به بعد با طرح اسقاط خودرو و پرداخت تسهیلات و وام‌های کم بهره اندکی از بار مشکلات رانندگان در زمینه نوسازی خودروها برداشته شد اما بعدها با توجه به افزایش قیمت انواع خودروی تولید داخل رانندگان قمی با مشکلات بسیاری روبرو هستند.

  ناتوانی رانندگان در نوسازی تاکسی‌های فرسوده

  مدیرعامل سازمان نظارت و مدیریت بر تاکسیرانی شهرداری قم با اشاره به وضعیت قیمت انواع خودروهای تولید داخل در یک سال و نیم گذشته، می‌گوید: با توجه به افزایش قیمت انواع خودروهای تولید داخل از جمله پژو و سمند رانندگان تاکسی با وام و تسهیلاتی بین 30 تا 50 میلیون توانستند نسبت به نوسازی تاکسی‌های خود اقدام کنند.

  مرتضی عزتی بیان می‌کند: با توجه به توان بازپرداخت رانندگان نسبت به این تسهیلات و قیمت نرمال خودروها ما توانستیم 1500 دستگاه را نوسازی کنیم و تاکسی‌های فرسوده در سطح قم را از رده خارج کنیم که از سال گذشته دیگر تسهیلاتی پرداخت نشد و سایت ایران‌خودرو هم بسته شد و تنها سایت نقدی آن باز است و با توجه به محدودیت مالی رانندگان نوسازی در توان رانندگان قمی نیست.

  انعقاد تفاهم‌نامه با کمیته امداد با هدف نوسازی تاکسی‌ها

  وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار می‌کند: برای حمایت از رانندگان قمی در زمینه نوسازی تاکسی‌های خود تفاهم‌نامه‌ای با کمیته امداد امام خمینی (ره) بسته شده است تا از طریق تسهیلات خود اشتغالی این نهاد رانندگان نسبت به نوسازی تاکسی‌های فرسوده اقدام کنند که از دستاورد دیگر این تفاهم‌نامه ورود و رونمایی از تاکسی‌های نو در دهه فجر امسال است.

  مدیرعامل سازمان نظارت و مدیریت بر تاکسیرانی شهرداری قم می‌افزاید: برای توانمندسازی نیازمندان و رانندگان این تفاهم‌نامه مؤثر بوده و با این تفاهم‌نامه افرادی که نیازمند خرید تاکسی هستند یا نیاز به تعویض خودروی فرسوده خود دارند از طرف سازمان تاکسی رانی به کمیته امداد معرفی و از محل اعتبارت خود اشتغالی تسهیلات قرض الحسنه دریافت می‌کنند.

  سال گذشته 36 دستگاه خودروی شخصی با وام قرض الحسنه به تاکسی تبدیل شدند

  وی بیان کرد: دو میلیارد و 500 میلیون تومان وام از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به 50 نفر از افراد نیازمند معرفی‌شده سازمان تاکسیرانی تعلّق می‌گیرد.

  به گفته عزتی، سال گذشته 36 دستگاه خودروی شخصی با وام قرض الحسنه به تاکسی تبدیل شده‌اند و برای هرکدام از آن‌ها وام 50 میلیون تومانی با بازپرداخت 6 درصد پرداخت شده است و امسال 20 نفر ثبت نام کردند و پیگیر هستیم تا رانندگان بیشتری در استان قم از این تسهیلات استفاده کنند.

  معضل وجود ون‌های فرسوده در سطح قم

  وی در ادامه به وجود ون‌های فرسوده در سطح استان قم اشاره می‌کند و بیان می‌کند: در قم 232 دستگاه ون فعالیت دارد که بیشتر در خط پردیسان هستند

  برای نوسازی و خرید یک تاکسی ون صفر کیلومتر باید راننده بین 180 تا 280 میلیون تومان هزینه کند

  مدیرعامل سازمان نظارت و مدیریت بر تاکسیرانی شهرداری قم افزود: برای نوسازی و خرید یک ون صفر کیلومتر باید راننده بین 180 تا 280 میلیون تومان هزینه کند و با توجه به پیگیری‌های انجام شده برای دریافت تسهیلات به رانندگان این نوع ون‌ها ولی با توجه به قیمت بالای ون و تسهیلاتی که بازپرداخت آن هم بالا است نوسازی خودروهای ون در قم امکان‌پذیر نیست.

  وی می‌گوید: هر راننده ون باید برای نوسازی خودروی خود ماهانه 10 میلیون تومان قسط برای یک وام 100 میلیون تومانی پرداخت کند هم‌چنین باید طبق این تسهیلات 70 میلیون تومان هم آورده داشته باشد که دریافت چنین تسهیلاتی برای یک راننده ون در قم بسیار مشکل است و باید دولت حمایت کرده و تسهیلات بلاعوضی را برای نوسازی ناوگان شهری ارائه کند.
   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۹۷
    • خودرو امروز ۴۹۶
    • خودرو امروز ۴۹۵
    • خودرو امروز ۴۹۴
    • خودرو امروز ۴۹۳
    • خودرو امروز ۴۹۲
    • خودرو امروز ۴۹۱
    • خودرو امروز ۴۹۰
    • خودرو امروز ۴۸۹
    آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
    آرشیو