کارمانیا

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری:

مرز باجگیران برای مسافران ایرانی بسته شد

عصر خودرو- مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری از بسته شدن مرز باجگیران برای مسافران ایرانی خبر داد و گفت: مسافران چاره‌ای جز تردد از مرز لطف‌آباد ندارند، همچنین به دلیل جلوگیری از ورود کامیون‌های خالی ایرانی، گمرک ایران نیز متقابلاً اجازه ورود کامیون‌های خالی ترکمنستان را لغو کرده است.

مرز باجگیران برای مسافران ایرانی بسته شد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از  فارس ، محمدجواد عطرچیان‌ با اشاره به وضعیت ترانزیت ایران و ترکمنستان در سال گذشته اظهار داشت: در سال 94 بالغ بر 92 هزار و 300 دستگاه کامیون ایرانی به مقصد ترکمنستان تردد داشته‌اند که از این میزان 85 هزار و 300 دستگاه به مقصد ترکمنستان و 7 هزار دستگاه به ماورای ترکمنستان برای ترانزیت و به مقاصد قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان رفته‌اند.

  عطرچیان افزود: همچنین 29 هزار کامیون ترکمنستانی به ایران تردد کرده‌اند که از این تعداد 24 هزار دستگاه به مقصد ایران بوده و 5 هزار دستگاه به صورت ترانزیت به مقصد ترکیه از ایران عبور کرده‌اند.

  وی ‌بیان کرد: مرز باجگیران که در گذشته روی کامیون‌های ایرانی بسته شده بود بر روی مسافران ایرانی نیز بسته شد؛ به همین خاطر مسافران چاره‌ای جز تردد از مرز لطف‌آباد ندارند، از طرفی کامیون‌های خالی ایرانی اجازه ورود برای ترانشیپمنت و بارگیری ندارند که با توجه به اصل رفتار متقابل، گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز اجازه ورود به کامیون‌های ترکمن خالی برای ترانشیپمنت (انتقال کالا از یک وسیلۀ نقلیه به‌وسیلۀ نقلیه دیگر) و سایر موارد را لغو کرده است.

  مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری با اشاره به واکنش همزمان دولت‌های قرقیزستان و ازبکستان به اقدام ترکمنستان علیه ناوگان ایران گفت: در حال حاضر کامیون‌های قزاقستان‌، ازبکستان‌ و قرقیزستان به دلیل درخواست‌های زیاد برای ارسال بار به ترکمنستان در بندر عباس کمیاب شده‌اند و دولت‌های این دو کشور نیز با توجه به معطلی بار خود به طور مشترک اعتراض خود را نسبت به این اقدام ترکمنستان علیه ناوگان ایرانی اعلام کرده اند.

  عطرچیان تصریح کرد: در حال حاضر هیچ کامیون ایرانی پشت مرز سرخس و لطف‌آباد نمانده است و رانندگان با صاحب کالاهای قرقیزستانی و ازبکستانی مشکل خود را برطرف کرده‌اند.

  بنابراین گزارش این عوارض از روز دوشنبه گذشته (18 مردادماه) از سوی طرف ترکمنستان و فقط برای کامیون‌های ایرانی ترانزیتی وضع شده و ترکمنستانی‌‌ها به اخذ عوارض 160 دلاری از کامیون‌های کمتر از 20 تن و عوارض 260 دلاری از کامیون‌های بالای 20 تنی ایرانی به عنوان حق ترانزیت (عبور) کشور خود اقدام کرده‌اند و علاوه بر آن به ازای هر یک کیلومتر تردد نیز یک دلار از همه کامیون‌های ایرانی دریافت می‌کنند.

   

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو