کارمانیا

رییس کل گمرک کشور:

اقدام ترکمنستان درافزایش حق ترانزیت مغایربا کنوانسیون های بین المللی است

عصر خودرو- رییس کل گمرک کشور، اقدام ترکمنستان در افزایش عوارض و تعرفه تردد کامیون های ایرانی از این کشور را مغایر با معاهدات (کنوانسیون) بین المللی حمل و نقل دانست.

اقدام ترکمنستان درافزایش حق ترانزیت مغایربا کنوانسیون های بین المللی است
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از ایرنا، مسعود کرباسیان روز سه شنبه در سفر به شهرکرد افزایش 3.5 برابری حق ترانزیت و تردد کامیون های ایرانی از ترکمنستان در ماه گذشته را مغایر با توافق نامه بین 2 کشور عنوان کرد.

  وی این اقدام ترکمنستان را عجیب خواند و ادامه داد: این درحالی است که 10 روز گذشته رییس گمرک ترکمنستان در سفر به تهران درخواست شبانه روزی شدن گمرک جمهوری اسلامی را داشت.
  کرباسیان بیان کرد: گمرک ایران این درخواست را مشروط به حذف محدودیت تردد کامیون ها به ترکمنستان می پذیرد.
  وی با بیان این که وضع این قانون بصورت ناگهانی و بدون اطلاع قبلی از سوی دولت ترکمنستان انجام شده است، گفت: این درحالی است که هر کشوری پیش از وضع قوانین بین مرزی باید دیگر کشورها را مطلع کند.
  کرباسیان ادامه داد: ایران به دلیل اثرگذاری در حمل ونقل دنیا و با نیت خیرخواهی، مجوز ترانزیت کالا از ترکمنستان به دیگر کشورها را صادر کرده است، از این رو فشار افزایش تعرفه ترانزیت متوجه این کشور نیست و بر دوش کشورهای مقصد کامیون ها و کالاهای تجاری نظیر ازبکستان، قرقیزستان و قزاقستان است.
  وی با بیان این که کشورهای همسایه ترکمنستان به این اقدام، اعتراض کرده وعوارض خود را افزایش داده اند، افزود: کشور ایران در پاسخ به این اقدام ترکمنستان، وزارت راه و شهرسازی ضمن افزایش عوارض برای جلوگیری از ضرر و زیان شرکت های حمل و نقل ایرانی و کاهش هزینه های جابجایی کالا، ترانشیپ (انتقال کالا از یک کامیون به کامیون دیگر در یک نقطه مرزی) در گمرکات کشور را متوقف کرده است.
  معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که ایران با جدیت پیگیر این مساله است، افزود: وزیر راه و شهرسازی پیشتر اعلام کرده بود، شرکت های حمل ونقل می توانند شکایات خود را به مراجع بین المللی ارائه دهند، از این رو گمرک ایران و وزارت راه وشهرسازی نیز شکایت خود را برای پیگیری از مسیر دیپلماتیک به وزارت امور خارجه ارائه کرده است.
  رییس کل گمرک به منظور بازدید از گمرک چهارمحال وبختیاری به شهرکرد سفر کرده است.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو