کارمانیا

مقام مسئول در وزارت راه خبر داد؛

رشد ۲۱ درصدی ترانزیت کالا در ۸ ماهه سال جاری

عصر خودرو- مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری گفت: طی ۸ ماه سال ۹۶، بیش از۶ میلیون و ۵۵ هزار تن کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد رشد داشته است.

رشد ۲۱ درصدی ترانزیت کالا در ۸ ماهه سال جاری
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، رضا نفیسی با اعلام این خبر افزود: علی رغم وجود برخی موضوعات منطقه ای که اخیراً باعث توقف ترانزیت ورودی کالا از مرزهای غربی گردیده بود که با پیگیرهای انجام شده از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سایر دستگاههای ذیربط و همچنین تعامل و همکاری بخش خصوصی فعال در حوزه حمل و نقل بین‌المللی در کشور به ویژه در بخش ترانزیت سوخت، بخشی از آن مرتفع گردید.

  وی افزود: با اینحال ترانزیت کالا در مجموع در طی مدت مذکور شاهد رشد 21 درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل  بوده است بطوریکه  از مجموع کالاهای ترانزیت شده، بیش از یک میلیون و 772 هزار تن مواد نفتی و حدود 4 میلیون و 281 هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین کالاهایی عبوری نظیر مازوت، انواع پارچه، قطعات اتومبیل، برنج، گازوئیل، لاستیک و پنبه بوده است.

  مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: در مدت زمان مذکور، از میان مرزهای کشور بندر شهیدرجایی با 2 میلیون و 194 هزار تن معادل 36.2 درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای پرویزخان علی رغم غیرفعال بودن آن در ماه گذشته بااینحال به واسطه فعالیت قابل توجه این مرز در شش ماهه ابتدایی سال با 17 درصد و بازرگان با 10.8 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

  نفیسی بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را کماکان همانند ماههای گذشته سال جاری از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد که عمدتاً به جهت ترانزیت فرآورده های نفتی بوده است.

  وی خاطرنشان کرد: ازسرگیری ترانزیت فرآورده های سوختی از مسیر جمهوری اسلامی ایران و تلاش و فعالیت بخش خصوصی و تشکل های صنفی درحوزه حمل‌ونقل بین المللی درکنار اقدامات و رایزنی های بین المللی و منطقه ای گسترده‌ حاکمیتی از دلایل عمده افزایش میزان ترانزیت از کشور بوده است.

  نفیسی ابراز امیدواری کرد: با توجه به حادثه ناگوار زلزله در استان کرمانشاه و وابستگی مردم خونگرم این استان مرزی و ترانزیتی کشور به کسب و کار پایدار در پایانه های مرزی این استان، هرچه زودتر با صلاح دید مسئولان امر و لحاظ ملاحظات اقتصادی در کنار ملاحظات امنیتی بار دیگر شاهد فعالیت مرزهای این استان بوده و روند صعودی ترانزیت برای ماه های آتی نیز حفظ شود.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
  آرشیو