اطلس خودروکرمان خودرو

رئیس پلیس راه شمال استان کرمان:

۹۰ سامانه هوشمند ثبت تخلفات در جاده‌های کرمان فعال است

عصر خودرو- رئیس پلیس راه شمال استان کرمان گفت: امسال ۱۳۴ سامانه هوشمند ثبت تخلفات رانندگی برای استان کرمان پیش‌بینی شده که در حال حاضر ۹۰ سامانه فعال است.

۹۰ سامانه هوشمند ثبت تخلفات در جاده‌های کرمان فعال است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از مهر، علی‌اکبر نصیری پیش از ظهر دوشنبه در نشست خبری به مناسبت شروع طرح سفرهای تابستانی بیان داشت: با تعطیلی مدارس و از ابتدای تیرماه طرح تابستانه پلیس همراه با 120 تیم گشتی و 400 نفر نیرو آغاز شده و تا پایان تعطیلات تابستانی ادامه دارد.

  وی افزود: امسال 134 سامانه هوشمند ثبت تخلفات رانندگی پیش‌بینی شده که در حال حاضر 90 سامانه فعال است.

  رئیس پلیس راه استان کرمان گفت: سال گذشته در همین باره زمانی 142 نفر در جاده‌های استان کرمان در اثر حوادث رانندگی جان باختند؛ همچنین در همین مدت هزار و 165 نفر مجروح شدند و در صورتی که مقررات رانندگی را رعایت نکنیم این آمار افزایش می‌یابد.

  نصیری تصریح کرد: همشهریانی که قصد مسافرت دارند باید از ابتدای سفر بحث بازدید وسیله نقلیه، سیستم ترمز، لاستیک ها و به خصوص برف پاک کن را مد نظر داشته باشند و کنترل کنند.

  وی یادآور شد: رفع نقص سیستم ترمز و روشنایی حائز اهمیت است همچنین در طول سفر پرهیز از سرعت و سبقت غیر مجاز را در نظر داشته باشند چون عامل‌های اصلی تصادفات جاده‌ای محسوب می‌شوند.

  رئیس پلیس راه شمال استان کرمان اظهار داشت: توجه به علائم و هشدارهای پلیس و تابلوها مخصوصاً برای کسانی که برای اولین مرتبه در جاده‌ها رانندگی می‌کنند بسیار مهم است.

  وقوع 60 درصد تصادفات در 30 کیلومتری شهرها

  وی افزود: عمده حوادث رانندگی سال گذشته را واژگونی خودرو با 53 درصد تصادفات به خود اختصاص داده که علت اصلی آن عدم توجه به جلو بوده است. رانندگان در حین رانندگی از سرگرم شدن با وسایل صوتی و صحبت کردن با تلفن همراه و سرنشینان خودداری کنند.

  وی با بیان اینکه خستگی و خواب‌آلودگی یکی دیگر از عوامل تصادفات جاده‌ای است، گفت: طبق استانداردها هر راننده باید بعد از دو ساعت رانندگی 15 دقیقه در یکی از استراحتگاه‌های ما بین راه استراحت کند تا خستگی ناشی از رانندگی رفع شود.

  رئیس پلیس راه شمال استان کرمان بیان داشت: 30 کیلومتری نزدیک شهرها جایی است که بیشترین تصادفات اتفاق می‌افتد که باید به آن توجه کرد و 50 تا 60 درصد حوادث در این مناطق صورت می‌گیرد.

  وی با اشاره به اینکه سرعت مطمئنه متاثر از شرایط راننده، وضعیت جاده و وضعیت جوی است، بیان داشت: سرعت مطمئنه از صفر تا سرعت مجاز است که در شرایط فوق باید آن را رعایت کنیم همچنین از عادات خوب رانندگی این است که در طول مسیر با خودمان مسابقه نگذاریم و همچنین با کسی درگیر نشویم تا سفری ایمن داشته باشیم.

  نصیری گفت: استفاده از چراغ راهنما در طول مسیر بسیار مهم است چرا که 53 درصد تصادفات ناشی از واژگونی در اثر تغییر مسیر ناگهانی راننده جلویی و عدم استفاده از چراغ راهنما اتفاق می‌افتد نگاه کردن به آیینه‌های جانبی نیز بسیار مهم است.

  رئیس پلیس راه استان کرمان یادآور شد: سفرهای درون استانی در طول ایام هفته نیز بعضاً حوادثی را به دنبال دارد لذا آخر هفته‌ها نقاط خوش آب و هوای استان پذیرای مسافران هستند اما این سفرها علاوه بر کوتاه بودن پر حادثه هستند که از مسیرهای پرحادثه می‌توان به جاده کوهپایه هفت باغ و دلفارد و… اشاره کرد.

  وی افزود: رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی یک اصل است و در صورتی که رعایت شود سفر بی خطری خواهیم داشت لذا رانندگی یک مسئولیت است راننده از زمانی که استارت ماشین را می‌زند تا انتهای سفر مسئول جان سرنشینان است.

  نصیری گفت: تلفن 197 پلیس بازرسی آماده است تا نظرات، پیشنهادات و انتقادات شهروندان را به گوش مسئولان برساند.
   

  برچسب ها
  KLTکرمان موتور
  مطالب مرتبط