اوتو ۳۶۰

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران:

مراجعه مردم برای تعمیر خودرو ۳۵ درصد کاهش یافت

عصر خودرو- رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران گفت: این روزها هزینه های بالای تعمیرات و قیمت لوازم یدکی سبب شده تا شاهد کاهش ۳۵ درصدی مراجعات صاحبان خودروها برای تعمیر باشیم. در زمان مراجعه نیز به دلیل عرضه قطره چکانی قطعات اصلی از سوی شرکت های خودروساز، با نبود یا کمبود قطعه مواجه می شوند.

مراجعه مردم برای تعمیر خودرو ۳۵ درصد کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ،  «علیرضا نیک آئین» به افزایش 70 درصدی قیمت روغن موتور و فیلتر در یک ماه گذشته اشاره کرد و افزود: این مساله تاثیر زیادی در بازار سرویس و نگهداری خودروها بر جا گذاشته است؛ موضوعی که اگر جدی گرفته نشود به طور حتم موجب مراجعات مکرر افراد به تعمیرگاه ها و کوتاه تر شدن زمان تعمیر اساسی موتور خودروها خواهد شد.

  رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران بیان داشت: به عنوان نمونه روغن موتورهایی که باید به طور متوسط در هر چهار هزار کیلومتر پیمایش تعویض شوند، عموم مردم تا هشت هزار کیلومتر از آن استفاده می کنند و به مراکز تعویض روغن مراجعه نمی کنند. همچنین مراجعه نکردن مردم برای تعمیر به موقع مشکلاتی برای سیستم تعلیق، ترمز و فرمان خودروها ایجاد می کند و ایمنی مردم و مسافران را به خطر می اندازد.

  وی، سایر مشکلات این روزها را استفاده نکردن جایگاه داران سوخت از تانکرهای استاندارد عنوان کرد، به طوری که وجود آب در برخی از آنها که با سوخت ترکیب می شود، در نهایت به سیستم موتوری خودروها آسیب می زند.

  نیک آئین افزود: این روزها شاهد تردد خودروهای نسل جدیدی با استاندارد یوررو 5 یا یورو 6 در کشور هستیم، در حالی که بهترین استاندارد سوختی کشورمان یورو 4 است و این سوخت جوابگوی خودروهای یاد شده نیست.

  وی ادامه داد: عمده خودروهایی که در ایران خودرو و سایپا تولید می شوند نیز با فناوری دهه 70 میلادی هستند و به همین دلیل از بدو تولید با مشکلاتی مواجه اند که مشتریان را سر در گم کرده است.

  آمادگی برای تنظیم موتور رایگان خودروها

  نیک آئین به احتراق ناقص خودروهای ساخت داخل به دلیل قدیمی بودن فناوری های آنها اشاره کرد و گفت: اتحادیه تعمیرکاران آماده است تا با مساعدت شورای شهر به بازدید و تنظیم رایگان موتور خودروها بپردازد. حتی با برگزاری نشست هایی با ستاد معاینه فنی اعلام کردیم می توانیم مراکز تنظیم موتور زیادی را در اختیار این ستاد قرار دهیم تا شاهد تشکیل صف های طولانی بابت معاینه فنی نباشیم.

  رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران خاطرنشان کرد: هرچند سازمان ملی استاندارد ایران فشارهایی برای رفع این نواقص به خودروسازان آورده است، اما جوابگو نیست و نیازمند «تغییر سیستم» هستیم، زیرا در حالی هنوز به دنبال توسعه ساخت خودروهای بنزین سوز هستیم که دنیا به سمت خودروهای هیبریدی و برقی رفته است.

  نوسان بالای قیمت لوازم یدکی

  وی، همچنین به آشفته بازار لوازم و قطعات یدکی اشاره کرد و گفت: در این بازار قیمت لوزام یدکی نوسان بالایی دارد و گاهی حتی دو مغازه همجوار قیمت های متفاوتی از یک جنس ارائه می دهند.

  نیک آئین ادامه داد: این روزها مردم به دلیل مشغله های کاری، خرید قطعات مورد نیاز برای تعمیر را به مکانیک ها واگذار می کنند، اما همین تفاوت های قیمتی سبب شده تا اعتماد از مکانیک ها نیز سلب شده و درصد شکایت ها در این زمینه بالا باشد.

  وی بیان داشت: بیشترین مراجعه به تعمیرگاه ها بابت تعمیر جلوبندی، کلاچ، سرسیلندر و ترمزهاست، اما تفاوت های قیمتی اجناس مورد استفاده در آنها گاهی تا 30 درصد می رسد.
  زد و بند برخی امدادخودروها با بعضی تعمیرگاه ها، گرانی و آشفته بازار لوازم یدکی، مراجعات دیرهنگام مردم برای سرویس خودرو، بازسازی قطعات خودرو در مراکز زیرپله ای، پرشدن بازار از لوازم یدکی درجه 3 چینی و وجود تعمیرکاران غیر مجاز، بازار را آشفته کرده است

  رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران اظهار داشت: در ایران چیزی به نام گارانتی محلی از اعراب ندارد و از آنجایی که اجناس و قطعات به طور معمول از سوی مکانیک ها خریداری می شوند، گارانتی قطعات را نیز از مکانیک ها انتظار دارند.

  وی افزود: اگر به همه مشکلات یاد شده، وجود تعمیرکاران فاقد جواز کسب که از اطلاعات کافی برخوردار نیستند و کارشان را به درستی انجام نمی دهند و مشتری مداری ندارند را هم اضافه کنیم، با آشفته بازاری مواجه می شویم که کنترل آن به سادگی امکانپذیر نیست.

  نیک آئین، همچنین به مشکلات ایجاد شده از سوی برخی واحدهای امداد خودرویی اشاره کرد که با تشکیل باندهایی با بعضی تعمیرگاه های غیرمجاز، تخلفاتی را مرتکب می شوند.

  وی درخواست کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت وسازمان تعزیرات حکومتی رسیدگی بیشتری به این موضوع داشته باشند و بیان داشت: در این زمینه اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران آماده همکاری است.

  هزینه تعمیر اساسی، بیشتر از قیمت خودروها

  نیک آئین، همچنین به افزایش 20 درصدی دستمزد مکانیک ها اشاره کرد و ادامه داد: از زمانی که قیمت خودرو شیب صعودی گرفته، روی قیمت قطعات یدکی نیز تاثیر مستقیم گذاشته است، به طوری که هزینه تعمیر اساسی یک پراید مدل 80 از قیمت یک دستگاه پراید صفر کیلومتر بیشتر می شود.

  رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران به وجود مراکز به اصطلاح زیرپله ای اشاره کرد که با تحویل گرفتن قطعات داغی خودروها به صورت کیلویی از تعمیرگاه ها، نسبت به بازسازی، رنگ آمیزی و بسته بندی مجدد آنها اقدام کرده و این قطعات را روانه بازار می کنند.

  وی تاکید کرد: چنین اقدام هایی خلاف بوده و بازی با جان مردم است.

  خودروهای چینی

  نیک آیین در ادامه به واردات و تولید انبوه خودروهای چینی در کشور انتقاد کرد و گفت: مشخص نیست قعات و لوازم یدکی مورد نیاز این خودروها چگونه تامین می شود زیرا هیچ پشتیبانی از نظر آموزش، ابزار مخصوص و لوازم یدکی آنها وجود ندارد.

  وی بیان داشت: اکنون بازار سیاهی بایت قطعات یدکی این خودروها در کشور به راه افتاده و عمده قطعاتی که در داخل وجود دارد از نوع چینی درجه سوم است که خود، درگیری بین مشتریان و مکانیک ها را افزایش داده است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  آسان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    • خودرو امروز ۴۸۱
    • خودرو امروز ۴۸۰
    • خودرو امروز ۴۷۹
    • خودروامروز ۴۷۸
    • خودرو امروز ۴۷۷
    آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
    آرشیو