آزادراه همت - کرج زیر بار ترافیک رفت

عصر خودرو- قطعه‌های ۲ و ۳ آزادراه همت - کرج که روز سه‌شنبه به صورت رسمی افتتاح شد، از ساعت ۷ صبح امروز به روی مردم باز شد.

آزادراه همت - کرج زیر بار ترافیک رفت
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، سال‌ها بود که مردم از اتوبان همت عبور می‌کردند و یک مرتبه با تابلویی به نام پایان اتوبان مواجه می‌شدند و ناچار بودند به سمت چپ گردش کنند. اما از امروز پنجشنبه 29 اسفند این مسیر به روی مردم باز شد و تابلو قرمز پایان اتوبان برای همیشه برداشته شد.

  «آزادراه همت-کرج» به عنوان چهارمین راه ارتباطی پایتخت به کرج افتتاح می‌شود و پیش‌بینی این است که این محور 25 تا 30 درصد ترافیک فعلی مسیر تهران-کرج را جذب کند.

  قطعه اول از انتهای منطقه 22 شهرداری تهران تا گرمدره است که از سال 1391 تمام شده و در سال 1392 زیر بار ترافیک قرار گرفت.

  قطعه 2 از گرمدره تا شهرک جهان‌نما به طول 5.1 کیلومتر و قطعه 3 از شهرک جهان‌نما تا جاده چالوس به طول 4.5 کیلومتر است که روز سه‌شنبه (بیست و هفتم اسفند) افتتاح شد. در مجموع طول این دو قطعه 9.6 کیلومتر است و برای احداث آن نزدیک به 650 میلیارد تومان هزینه شده است.

  85 درصد مسیر این آزادراه کاملا کوهستانی است و همچنین چون در جوار پایه‌های برق فشار قوی و مناطق مسکونی بوده است کل عملیات اجرایی آن بدون انفجار صورت گرفته است.

  از آنجا که حدود 110 قطعه مسکونی، پادگان‌ و مناطق گردشگری در طول مسیر بود، با اختصاص مبالغی خریداری شد؛ 40 درصد از هزینه‌های پروژه به آزادسازی و تملک اراضی تخصیص یافته است.

  آزادراه تهران - کرج به عنوان کوتاه‌ترین آزادراه کشور با طول 14.6 کیلومتر شناخته می‌شود اما نکته قابل توجه در فرآیند احداث آن حجم عظیم احجام صورت گرفته است، به عنوان مثال انجام 12 میلیون متر مکعب عملیات خاکی در این پروژه خود گواه بزرگی کار انجام شده در این آزادراه است.

  احداث دو تونل با سه باند اصلی و یک باند اضطرار در دو مسیر رفت و برگشت، اجرای پل قوسی فلزی به طول تقریبی 100 متر، اجرای 7 دستگاه پل خاص در طول مسیر آزادراه و احداث 3 باند عبور، یک باند اضطرار و یک باند شانه آسفالتی از جمله اقداماتی است که در فرآیند احداث آزادراه همت-کرج انجام شده است.

  کاهش سالانه 293 میلیارد ریال در استهلاک خودرو، 117 میلیارد ریال در تصادفات، 374 میلیارد ریال در مصرف سوخت، 329 میلیارد ریال در زمان سفر و 26 میلیارد در کاهش آلاینده‌ها از جمله مزایای بهره‌برداری از این پروژه است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۰
    • خودرو امروز ۴۷۹
    • خودروامروز ۴۷۸
    • خودرو امروز ۴۷۷
    • خودرو امروز ۴۷۶
    • خودرو امروز ۴۷۵
    • خودرو امروز ۴۷۴
    • ۴۷۲
    • ۴۷۱
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار