فونیکسریمکسبهتام

کاهش یک چهارمی واردات خودرو از چین

یارانه به کمک خودروسازان چین آمد

عصر خودرو- یارانه‌ها و کاهش قیمت باعث بهبود فروش خودرو در چین در ماه مه شد.

یارانه به کمک خودروسازان چین آمد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، فروش خودرو در چین در ماه مه نسبت به ماه‌های قبل بهبود یافت که بخشی از آن به لطف یارانه‌های دولتی بود. انجمن خودروهای مسافری چین اعلام کرد، خرده فروشی خودروهای سواری 1.9 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت و به 1.7 میلیون دستگاه در ماه مه رسید، اما نسبت به آوریل 11 درصد رشد کرد.

  نتایج ماه مه نسبت به فروش آوریل که 5.7 درصد نسبت به سال قبل و 9.4 درصد نسبت به ماه مارس کاهش یافته بود، به طور قابل‌توجهی بهبود یافته است.

  یارانه‌های دولتی برای جایگزینی خودروهای قدیمی با خودروهای جدید که در پایان آوریل معرفی شد، تقاضای قابل‌توجهی از مصرف‌کنندگان را برانگیخت. خریداران خودرو اکنون می توانند یارانه 7000 یوان برای به روز رسانی خودروهای سوختی خود یا 10 هزار یوان برای خرید خودروهای انرژی نو دریافت کنند.

  جنگ قیمتی شدید بازار خودرو را در سال 2024 فرا گرفته است و با کاهش تقاضا برای وسایل نقلیه باتری‌دار شد که باعث افزایش رقابت می‌شود، سازندگان وسایل نقلیه الکتریکی در حال تخفیف و سرعت بخشیدن به عرضه مدل‌های جدید هستند.  بی‌وای‌دی با کاهش قیمت بسیاری از مدل‌های محبوب در ماه فوریه جنگ قیمت‌ها را تشدید کرد که باعث شد سایرین نیز از آن پیروی کنند.

  تعداد مدل‌ها برای کاهش قیمت از فوریه تا پایان آوریل، تقریباً با کل سال 2023 مطابقت داشت. برخی از مدل‌های محبوب، کاهش قیمت تقریباً 20 درصدی را داشتند که باعث شد بسیاری از مصرف‌کنندگان در انتظار تخفیف‌های بیشتر، خرید خود را به تاخیر بیاندازند.

  فروش کلی خودروهای سواری در ماه مه سالانه کاهش یافته است که به دلیل کاهش فروش خودروهای سوختی است. کاهش مداوم در فروش خودروهای سوختی مانع از بهبود کلی بازار خودرو شده است.

  چین در ماه مه 378 هزار خودرو صادر کرد که 23 درصد در سال افزایش داشت اما کمتر از رکورد ثبت شده در آوریل بود. صادرات خودروهای با انرژی نو در ماه می در مقایسه با سال گذشته چهار درصد کاهش یافت.

  بر اساس گزارش بیزینس، اتحادیه اروپا از ماه آینده تعرفه های بیشتری را بر خودروهای برقی از چین اعمال خواهد کرد. موریتز شولاریک، رئیس موسسه اقتصاد جهانی در شهر کیل آلمان گفت تعرفه‌ها احتمالاً واردات از چین را یک چهارم کاهش می‌دهد.

  برچسب ها
  کرمان موتوراکستریم
  مطالب مرتبط