تداوم بحران صنعت خودروسازی انگلیس براثر برگزیت

عصر خودرو- صنعت خودروسازی انگلیس از یک‌سو به دلیل قوانین سخت‌گیرانه دولت برای مقابله با آلودگی هوا و از سوی دیگر بی‌ثباتی بازار ناشی از بن‌ بست خروج انگلیس از اتحادیه اروپا دوران پرالتهابی را سپری می‌کند و تاکنون شماری از شرکت‌های خودسازی خارجی کارخانه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

تداوم بحران صنعت خودروسازی انگلیس براثر برگزیت
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ، "فورد" تازه‌ترین شرکت چندملیتی خودروسازی در انگلیس است که تصمیم گرفته یکی از کارخانه‌های خود را در جنوب ولز تعطیل کند. این کارخانه 40 سال پیش افتتاح‌ شده بود و در آن 700 نیرو مشغول به کار هستند.

  مقامات فورد می‌گویند که آمار تولید خودرو با موتور احتراق داخلی به دلیل قوانین سخت‌گیرانه دولت به‌شدت کاهش‌یافته است.

  دولت انگلیس به‌تازگی قوانین جدیدی را برای کاهش آلایندگی‌های ناشی از خودروهای قدیمی به‌ویژه گازوئیلی وضع کرده و مردم را به خرید خودروهای برقی تشویق می‌کند.

  فورد هفته پیش اعلام کرده بود که 550 نیروی کار انگلیسی را در چارچوب طرح بین‌المللی تعدیل نیرو کاهش خواهد داد.

  هرچند این شرکت خودروسازی، اشاره‌ای به بحران برگزیت نکرده اما پیش‌تر گفته بود که در صورت خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، درباره فعالیت‌های خود در انگلیس تجدیدنظر خواهد کرد.

  صنعت خودروسازی انگلیس یکی از مخالفان اصلی خروج این کشور از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

  بخش عمده فعالیت صنعت خودروسازی به فرایند موسوم به «تولید به هنگام» JIT وابسته است که بر اساس آن، قطعات یدکی خودرو بین شرکت‌های سازنده و کارخانه‌ها در زمان نیاز توزیع می‌شود.

  شرکت‌های خارجی خودروساز نگرانند که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون دست‌یابی به توافق، قادر به واردکردن قطعات یدکی مورد نیاز بدون پرداخت عوارض سنگین گمرکی نخواهند بود.

  پیش از برگزاری همه‌پرسی برگزیت در سال 2016، شخصیت‌های برجسته طرفدار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با استناد به پشتوانه غول‌های خودروسازی در این کشور ادعا می‌کردند که دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا اجتناب‌ناپذیر است.

  "دیوید دیویس" وزیر پیشین برگزیت گفته بود که بازار انگلیس برای اتحادیه اروپا جذابیت‌های زیادی دارد.

  او پیش از برگزاری همه‌پرسی در اظهارنظری گفته بود: تنها ظرف چند دقیقه پس از رأی مردم به خروج از اتحادیه اروپا، رئیسان شرکت‌های بنز، بی. ام.دبلیو، فولکس‌واگن و آئودی از آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تقاضا خواهند کرد که موانع سر راه تجارت با انگلیس را بردارد.

  بااین‌حال آمارهای رسمی منتشر شده در ماه‌های گذشته از کاهش روند تولید خودرو در انگلیس حکایت دارد. انجمن تولیدکنندگان و فروشندگان خودرو انگلیس هفته گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد که آمار تولید خودرو در ماه آوریل، نسبت به سال گذشته نصف شده است.

  از ابتدای سال جاری بالغ‌ بر 127 هزار و 240 خودرو در انگلیس کمتر تولیدشده که در مجموع یک‌ پنجم کمتر از دوره مشابه سال قبل است.

  بر اساس این گزارش، تولید خودرو برای بازار داخلی در ماه آوریل 43.7 درصد و برای بازار خارجی 44.7 درصد کاهش داشته است.

  این برای یازدهمین ماه متوالی است که آمار تولید خودرو در انگلیس روند نزولی طی می‌کند. شماری از کارخانه‌های خودروسازی در انگلیس از جمله هوندا و جگوار لندرور ماه گذشته کارخانه‌های خود را برای عبور بحران برگزیت تعطیل کردند. بی. ام.دبلیو و تویوتا هم از احتمال تعلیق فعالیت کارخانه‌های خود در انگلیس خبر داده‌اند.

  مایک هاوز رئیس اجرایی انجمن تولیدکنندگان و فروشندگان خودرو هشدار داده است که تعطیلی کارخانه‌ها و ادامه وضعیت بی‌ثباتی درباره آینده برگزیت، خسارت جبران‌ناپذیری را بر صنعت خودروسازی این کشور خواهد گذاشت.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  دکه مطبوعات
  • ۴۷۰
  • ۴۶۹
  • ۴۶۸
  • ۴۶۷
  • ۴۶۶
  • ۴۶۴
  • ۴۶۳
  • ۴۶۲
  • ۴۶۱
  آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
  آرشیو