اوتو ۳۶۰

بررسی تاریخچه لوگو لانچیا؛

اُسطوره در کما

عصر خودرو- شرکت خودروسازی لانچیا (Lancia & C. Fabbrica Automobili) سال ۱۹۰۶ میلادی توسط دو تن از راننده‌های مسابقه‌ای وقت فیات بنام‌های وینچِنزو لانچیا (Vincenzo Lancia) و کلودیو فوگولین (Claudio Fogolin) در شهر تورین ایتالیا تأسیس شد.

اُسطوره در کما
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، نخستین خودرویی که با برند لانچیا به خیابان آمد یک رودستر دو نفرِ راست فرمان با پیشرانه کوچک 4 سیلندر 28 اسب بخاری بود که در ابتدا Tipo 51 و بعدها Alfa نام گرفت و از 1907 تا 1908 میلادی روی خط تولید بود. 31 سال پس از تأسیس شرکت، سال 1937 آقای لانچیا براثر حمله قلبی درگذشت و همسرش آدله میلتی لانچیا (Adele Miglieti Lancia) و پسرش جانی لانچیا (Gianni Lancia) به‌اتفاق تمامی امور را به دست گرفتند و تغییراتی در پرسنل فنی ایجاد کردند. پس از طی دورانی پرفرازونشیب که از دهه 1910 آغاز شده بود و تا اوایل دهه 1950 آن‌هم به هر قیمتی ادامه داشت، مشکلات مالی شرکت به‌جایی رسید که نهایتاً سال 1956 میلادی کنترل برند لانچیا رسماً به خانواده شناخته‌شده پِسِنتی (Pesenti) واگذار شد و کارلو پِسِنتی صندلی ریاست را پس از 8 سال (1947 تا 1955) از جانی لانچیا گرفت. اما این وضعیت هم دوام چندانی نداشت و 13 سال بعد خانواده پِسنتی که حالا در ضرر مالی 20 میلیون پوندی دست‌وپا می‌زدند طی قراردادی لانچیا را به کمپانی فیات واگذار کردند تا دوران طلایی این برند ایتالیایی در مسابقات رالی آغاز شود.

لانچیا از زمان تأسیس تا حدود 5 سال بعد لوگوی رسمی نداشت و صرفاً نوشته Lancia با خط تحریری و رنگ عموماً طلایی به‌عنوان نشان رسمی روی جلوپنجره خودروها نقش می‌بست. سال 1911 میلادی بود که اولین لوگو رسمی به قلم یک طراح بنامِ کُنت کارلو بیسکارِتی دی رافیا (Carlo Biscaretti di Ruffia) متولد شد. این لوگو شامل یک غربیلک فرمان گِرد چهار شاخه کاملاً سفید با خطوط طلایی‌رنگ بود که یک نیزه و پرچم برافراشته سورمه‌ای رنگ حاوی نام Lancia روی آن خودنمایی می‌کرد. نکته جالب در مورد این لوگو یک سوییچ کنترل دریچه گاز است که باظرافت تمام در سمت راست غربیلک فرمان نقش می‌بندد. در 1929 رنگ زمینه اصلی از سفید به کِرم تغییر کرد و یک مثلث سورمه‌ای میناکاری شده برعکس موسوم به Reuleaux به پشت غربیلک فرمان دایرهای اضافه شد که به‌زعم طراحان ترکیب جذابی با پرچم مرکزی داشت. 1 سال پس از واگذاری کارخانه به خانواده پِسنتی یعنی 1957 میلادی طرح متفاوتی روی کار آمد که در آن غالب قسمت‌ها نقره‌ای‌رنگ و فقط زمینه اصلی و نوشته Lancia روی پرچم به رنگ سفید بودند و غربیلک فرمان مرکزی دیگر حالت چهار شاخه اولیه را نداشت و سوییچ پدال گاز از سمت راست آن حذف‌شده بود. در 1974 اتفاق جالبی رخ داد و مدیریت وقت تصمیم گرفت بار دیگر از طرح سال 1929 استفاده کند و بدین منظور با تغییر ترکیب رنگ به نقره‌ای، آبی و سفید، فرمان کلاسیک لانچیا بار دیگر روی محصولاتش نقش‌بست. این تصمیم بالغ‌بر 3 دهه دوام داشت و در به‌روزرسانی سال 2000 نیز تغییر محسوسی نکرد. نهایتاً در 2007 میلادی بود که لوگوی امروزی لانچیا با شکل و شمایلی جدید متولد شد. امروزه دیگر خبری از نیزه و پرچم مرکزی نیست و نوشته نقره‌ای‌رنگ Lancia در میانه فرمان شِماتیکی که حالا فقط دو زائده عمودی در بالا و پایین خود دارد، خودنمایی کرده و حاشیه کرومی ضخیم مثلث Reuleaux تضاد جذابی با سایر قسمت‌ها ایجاد کرده است. لوگو لانچیا طی یک قرن گذشته باوجود تغییراتی که عمدتاً در جزئیات داشته، عناصر اصلی خود را همواره حفظ کرده و یکی از مثال‌های اصالت در صنعت خودرو است. گرچه امروز دیگر خبر خاصی از لانچیا به گوش نمی‌رسد اما شاید روزی برسد که بازهم بتواند به دوران اوج خود بازگردد.

 

نویسنده: امین قوام

برچسب ها
کرمان موتور